Bydlení v domku na nádvoří Historická konverze opuštěného mossetského hradu

Hrad v malebném pyrenejském městečku Mosset nenajdete na mapě na první pohled, až na ten druhý ho prozradí jména uliček. Přitom se zachoval téměř celý, přinejmenším ve srovnání s jinými dobře dostupnými zříceninami, které si místní rozebrali na stavební materiál. Důvod je prostý: hrad byl tak blízko městečku, že se lidé neobtěžovali s jeho rozebíráním a zabydleli se přímo v něm. Nádvoří se dnes jmenuje Plac du Château a lemuje ho asi tucet domků. Některé jsou původními budovami hradu, jiné jsou vystavěné ze sutin stržených věží a další jsou ještě mladší.

Neviděli jsme obyvatele hradu, jen jejich auta vyrovnaná pod stromy u hradeb. V horkém ránu byla v ulicích Mossetu jen hrstka lidí. I bez nich ale působilo nádvoří útulným, domáckým dojmem, kde k idyle stačí jen stoleček s kávou a novinami. Kdyby bývalo městečko větší nebo bohatší, kdyby leželo na důležitější silnici nebo v úrodnější krajině, hrad by byl skoro určitě využit jinak. Hrstka původně chudých domků ale udělala z nouze ctnost a při nedostatku lepších příležitostí zde vzniklo příjemné místo k bydlení.

Může být osud opuštěného hradu inspirací třeba pro chátrající statky a památky v Čechách? Určitě ne všude. Na většinu takových objektů čekají vhodnější funkce – ať už je to návrat farmáření, rozvoj turismu nebo rozšíření obecní občanské vybavenosti. Jinde by zas byla poctivá rekonstrukce nepřijatelně drahá. Ale především v okolí Prahy a Brna se najde řada objektů, pro které by to mohl být ten správný způsob záchrany.

autor článku: Ing. arch. Kristian Holan